Video nebo pohovor

Video nebo pohovor?

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×

Umíte si představit, že místo na pohovor nás pozvou k našemu počítači, abychom o sobě natočili video?

Zkoušeli jste si někdy odpovídat jen tak do prázdné obrazovky?

Sci-fi nebo realita?

Autorka projektu „Získám dobrou práci“ nahrála videodotazník na skutečnou pracovní pozici. Video jsem shlédla několikrát a rozhodla jsem se vyzkoušet, jaké je to, udělat si pohovor s obrazovkou.

Naskytla se mi skvělá příležitost, doma nikdo, kdo by mě vyrušoval.

Vybrala jsem si nejlépe osvětlenou místnost s denním světlem, pokoj své starší dcery, připravila si notebook s webkamerou a mikrofonem, vše nastavila a spustila nahrávání.

Máte doma mazlíčka?

Máme psa, je klidný, tichý, ale pouze do chvíle, než se někdo pohne na chodbě, v tu chvíli je z něj štěkač. Když jsem byla v nejlepším, klaply dveře u sousedů a bylo vymalováno… 🙂

Statečně jsem video dotočila a pustila si záznam. Po prvních pár minutách štěkot a ještě něco…co to je? Jasně, děti hrající si na hřišti, nenapadlo mě zavřít okno.

Až budu nahrávat videodotazník na skutečnou pracovní pozici, už vím, na co si dám pozor a chci se s Vámi podělit o to, co jsem zjistila. Sestavila jsem desatero, které mě i vám pomůže se připravit.

Videopohovor

Desatero k „Video – pohovoru“

  1. Zajistit si technické vybavení – počítač nebo notebook s webkamerou a mikrofonem, připojení na internet (čím rychlejší, tím lepší) a nespoléhat se například na výdrž baterie.
  2. Vhodné prostředí – místo, kde budete mít pohodlí, klid, soukromí a nikdo a nic vás nebude rušit (ani domácí mazlíčci), dávejte si pozor, co bude v záběru vidět za vámi, nejlépe čistá bílá stěna. Také zavřete okna (zvuky aut, záchranky a jiné).
  3. Dobře osvětlené místo, které můžete přisvítit (čím více tím lépe), světlo by na vás nemělo svítit ani zepředu ani zezadu, aby váš obličej nebyl jen bílá nebo černá silueta.
  4.  Obléci se a upravit se stejně jako na běžný pohovor (šaty dělají člověka), upravte si vlasy a ženy i make-up.
  5. Vypnout ostatní programy na svém počítači, aby vás při pohovoru nerušil jejich obraz a především zvuk. Vypnout i mobil.
  6. Nesedat si příliš blízko k počítači, vzdálenost tak, aby kromě vaší hlavy byla vidět i ramena a část hrudníku. Kameru umístit mírně výše, než je váš obličej, rozhodně ne níže. Hledáček kamery zamířit na střed Vaší tváře.
  7. Nedívat se na svůj obraz na monitoru, ale přímo do kamery (moje silná stránka je komunikace z očí do očí a mám tendenci se dívat spíše na sebe).
  8. Musíme dát pozor, abychom nezvolili příliš tichý tón hlasu, nemuseli bychom být slyšet.
  9.  Nejlepší způsob jak se na videopohovor připravit je vzít vlastní notebook, kameru, digitální fotoaparát či smartphone, nahrát si své odpovědi na běžné otázky kladené při pohovoru. Poté nahrávku nechat posoudit někomu z přátel nebo rodiny a požádat o zpětnou vazbu.
  10. Nevzdat to! Berme to jako výzvu a jednu z mnoha dalších věcí, kterou se učíme. Nikdo z nás není dokonalý, každý děláme chyby a v seznamu ze kterých si zaměstnavatel bude vybírat zůstanou jen ti, kteří videopohovor dokončí.

P.S.: Udělali jste si vlastní pohovor s obrazovkou? Napište mi vaši zkušenost do komentářů… 🙂Šipka

Video nebo pohovor?
5 (100%) 60 votes
0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×

Autor: Romana Šašková

Jsem zvídavec, hledám nová témata, lovím informace, zkouším nové věci.Fascinují mě nové technologie, zajímavé zážitky, originální výstavy. Přečti si více O mně.Romča

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *