Vlk

Nevstupovat! Utajená malba

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×

Na klice studentského pokoje dcery se objevila cedule :„Nevstupovat!“ Proč se to tam objevilo? Opatrně jsem zaklepala, ….“Můžu dovnitř?“ „Ne!“, odpověď rychlá a rázná, jako když bičem práskne. 

Utajená malba na zdi

Dobře, no…, odšourala jsem se do obýváku a moje představivost jela na plné obrátky. Uplynulo několik hodin a stále nic, to je nějaký divný. Najednou bouchly dveře. Dcera vešla, obličej, ruce i oděv potřísněný čímsi černým, zvědavost mi nedala. „Tvoříš něco do školy?“

„Ne, to bude překvapení a prosím nechoďte ke mně do pokoje.“ Záhada se několik dní opakovala. Já asi prasknu zvědavostí, honilo se mi hlavou. Martinka polemizovala,.. „Co když tam opatrně nakouknu? „Uklepne ti nosík“, varovala jsem nedočkavku.

Najednou se ozvalo,… „Můžete se jít kouknout.“ Naběhly jsme rychlostí blesku.

Obrovský černý vlk

Wauuu,…..ze zdi na nás přivřeným okem koukal obrovský černý vlk. „Jak jsi to udělala? To je nalepený?“ Obě jsme se vrhly podrobně obraz zkoumat a přitom jsme zpovídaly autorku.

Utajená malba na zdi vlk
Utajená malba na zdi vlk

Obrázek jsem si vybrala na internetu, překreslila, zvětšila a vytvořila šablonu na papír. Po přilepení na zeď jsem obkreslila obrys vystřiženého tvaru nejdříve tužkou. Poté jsem malým štětečkem barvou obrys obtáhla. Po zaschnutí jsem vybarvila kompletně celý obraz.

Po této zkušenosti bych příště použila nejspíš jiné varianty techniky.

A jaké?

 1. Šablonu nechat přilepenou na zdi a použít barvu ve spreji na velké plochy. Až na závěr dokončit obrysy a detaily.
 2. Bez vystřihování obrázku. Na rubovou stranu obrazu nanést vrstvu barevné křídy. Přilepený obraz překopírovat na zeď vykreslením linie tužkou. Tady je nutné dát pozor na opírání se o papír. Poté velkým štětcem vybarvit obrázek a už jen dokončit obrysy a detaily.

Návod použité techniky na vlka:

 • vystřiženou předlohu přilepíme za pomoci papírové pásky
 • vodováhou ověříme, zda je šablona v rovině
 • tužkou si překreslíme tvar
 • konturou ve vybrané barvě nakreslíme obrys
 • malým štětečkem vybarvíme obrázek

Zaujal vás tento nápad? Chcete se do toho pustit, ale necítíte se na překreslování a zvětšování předlohy? Mám pro vás tip, kde najdete připravené papírové předlohy i plastové šablony pro malování na zeď, na stránkách Art sablony.

Na zeď nebo na tričko?

„Já chci taky malovat!“ „Uděláš mi předlohy?“,…žadonila malá kreativka. Trochu jsem se vyděsila při představě, jak maluje po zdech, musím něco vymyslet. Kam by asi tak mohla malovat, obyčejný papír je v tuto chvíli nezajímavý, třeba látka?

Jasně, na tričko.

Koupíme barvičky na látku, trička a půjčíš si předlohy. Nadšený souhlas mě uklidnil. Vznikla dvě originální trička, jedno pro sestru s jejím oblíbeným vlkem. Jedno pro tátu se znamením zvěrokruhu.

Tady je postup pro ty z vás, kdo by chtěl podobný nápad použít:

 • kvalitní bavlněné tričko, vyprat
 • konturky, gelové tužky
 • barvy na textil (Setacolor, Artemiss, So Soft – bez zažehlování)
 • transferová tužka – funguje jako kopírák
 • pečicí papír nebo igelit
 • předlohu, štětce, kovové hroty

Předloha byla nakreslena dostatečně silným černým fixem a na tričko ji dcerka překreslila obyčejnou tužkou. Před malováním jsme vložili do trička igelit. Gelová tužka umožnila vytvořit přesné kontury. Na závěr si podle vlastního uvážení vybírala barvičky a vybarvila obrázek.

P.S.: Vyzkoušeli jste malovat na zeď, nebo na textil? Napište mi, jaké máte zkušenosti… 🙂Šipka
0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×

Autor: Romana Šašková

Jsem zvídavec, hledám nová témata, lovím informace, zkouším nové věci.Fascinují mě nové technologie, zajímavé zážitky, originální výstavy. Přečti si více O mně.Romča

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *