Jak jsme psali pohádku

Jak jsme psali pohádku pro děti

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×

„Zapojte fantazii a napište vlastní pohádku, Bambini litera“

Jedu ráno pražským metrem a najednou mě skrz okno metra praštil do očí billboard na nástupišti „Zapojte fantazii a napište vlastní pohádku, soutěž pro malé spisovatele, Bambini litera“. V hlavě se mi začíná honit, jak jsem milovala jako dítě pohádky.

Četla jsem soustavně, denně, ráno, v poledne, večer, v noci (tajně, s baterkou pod peřinou, aby mě rodiče neviděli). Vybílila jsem postupně knihovny přátel, známých a přesunula se i do knihoven veřejných.

Milovala jsem, když jsme přijeli o prázdninách k babičce, kde bylo zvykem poslouchat rozhlasové české pohádky. Bývala jsem přilepená na rádiu, abych slyšela, i když babička rachotila ve dřezu nádobím.

Když byla dcera Martina ve věku, kdy rodiče předčítají pohádky pro nejmenší, pravidelně jsme se nořili do země pohádek.

Jednou já, jednou ty

„Mami, tuhle už znám, chci nějakou novou pohádku!“  Oči se vám klíží, jste urvaná jako borůvka a dítě má očka jako baterky a dychtivě očekává nové pohádky. Dobře, nejdu hledat další knížku, budu si vymýšlet, rozhodla jsem se.

Zjistila jsem, že dcera nejvíc miluje nové pohádky, které si cucám z prstu.

„Víš co, jeden večer si vymyslím pohádku já a další večer budeš vymýšlet a vyprávět pohádku ty,“ vyjednávám. Dobře, souhlasila, neuvěřitelné nové pohádky pro nejmenší, vycucané z prstu ožívaly každý večer.

Napíšeme pohádku?

„Martinko, mám pro tebe výzvu. Skanska vyhlásila soutěž Bambini litera pro malé spisovatele, ale tak trochu i pro rodiče. Ze všech pohádek bude vybráno dvacet nejlepších porotou, v níž zasedne jako předsedkyně Sandra Vebrová, známá autorka knížek pro děti.

Ilustrátorka příběhy doplní skvělými obrázky a kniha bude vydaná, co ty na to?“, předložila jsem návrh.

„To si můžu vymyslet jakoukoliv chci, jako jsme spolu vždycky vymýšlely před spaním?“, viděla jsem, jak jí zasvítila očka.  „Tentokrát máš dané téma – domov, jdeš do toho?“

„ Jasně, jdeme na to hned, já budu vymýšlet a ty budeš pohádku psát, ano?!“

Tak se ze mě stala stenografka.

Následujících několik dní jsem po návratu domů nestihla ani vyslovit obligátní otázky typu „Co nového ve škole?“ Už při otvírání dveří se ozývalo „ Mami honem, už jsem vmyslela další část pohádky, pojď psát!“

Jak jsme psali pohádkuDenně jsme se nořili do země pohádek a trávili příjemné chvíle při vymýšlení děje.

Tak vznikla pohádka o rybí rodince, která se nechtěně ocitne v novém domově „Jak Rybanka přestala ve škole plakat a zamilovala si nový domov“.

Odeslali jsme pohádku do soutěže a s napětím jsme sledovali webové stránky Skanska.

Z novinek jsme se dozvěděli, že je do soutěže přihlášeno neuvěřitelné množství pohádek.

Přes 300 malých spisovatelů se svými rodiči vymýšlelo unikátní pravé české pohádky. Wauu…

 S potěšením ti sdělujeme

Certifikát malého spisovatele
Certifikát malého spisovatele

„Přišel Ti e-mail ze Skansky“, nadhodila jsem tajemně a viděla, jak je Martina napjatá jak luk. „Co je tam? Co píšou?“

S potěšením ti sdělujeme, že tvůj příběh byl vybrán jako jeden z dvaceti nejlepších, z nichž vznikne první pohádková knížka od dětí pro děti.“

Huráá, poskakovala malá spisovatelka po pokoji. „A kdy bude knížka? Kdy uvidíme obrázky k pohádkám?“ Chrlila jednu otázku za druhou.

Exkurze do tiskárny

Jedeme na exkurzy do tiskárny, kde bude vytištěná první kniha pohádek, kterou napsali děti pro děti.

Scházíme se v sídle společnosti Skanska Reality.

Všichni zde poprvé vidíme ilustrace k pohádkám a jsme unešení. To je nádhera. Skládáme poklonu ilustrátorce Kateřině Sládkové. Naše představa knihy pohádek získává poprvé reálné rozměry.

Děti mají možnost projít si společnost Skanska a zjistit, jak to v takové firmě funguje. Při čekání na odjezd do tiskárny mlsáme dobroty z připraveného občerstvení.

Na vlastní oči

Sledovat proces zrození knihy se nepodaří na vlastní oči vidět každému. Z tiskových válců vyjíždějí archy papíru s textem a obrázky. Malý spisovatelé už poznávají své pohádky a radostně se překřikují, to je ta moje pohádka, koukej… Na závěr si sami vyzkoušejí ruční práci a vytvoří si bloček na památku.

Odnášíme si parádní zážitek a děti získávají svojí pohádku poprvé s ilustrací. Všude okolo jsou rozzářené oči a obrovské těšení se na autogramiádu.

Křest a autogramiáda První knížky pohádek od dětí pro děti

Soutěž Bambini litera vyvrcholila slavnostní autogramiádou. Počasí je jako malované, na autogramiádu proudí davy. Malý spisovatelé, jejich přátelé, rodiny. Za chvíli je zaplněna celá zahrada karlínské budovy Corso Court.

Země pohádek
Země pohádek

Máme pocit, že jsme se ocitli v zemi pohádek. Pohádky jsou všude okolo nás, stačí se jen procházet a číst.

Zábavné odpoledne začíná.

Někteří si užívají připravenou zábavu v dílničkách, jiní procvičují mozkové závity.

Všichni mlsáme připravené občerstvení, a tak se ani pohyb nezanedbává.

Martina si před autogramiádou nechává vytvořit nový spisovatelčin obličejový outfit.

Napětí před křtem vrcholí, všechna místa jsou obsazená. Spisovatelka a také předsedkyně poroty Sandra Vebrová, spolu s Naďou Ptáčkovou, generální ředitelkou Skanska Reality, křtí První knížku pohádek od dětí pro děti roku 2016.

Spisovatelé jsou poté zváni moderátorkou Petrou Zajíčkovou na pódium, kde odpovídají na záludné otázky a představují publiku svoje prvotiny. Usedají k připraveným stolkům, aby podepisovali své nové pohádky.

Mezitím se rozrůstá fronta čekajících na autogramy, spisovatele dnes čeká rozdat stovky podpisů. Mladí spisovatelé na své akci nemají čas zahálet, jeden podpis na začátek, další ke své pohádce… 🙂

A to není všechno, spisovatelé musí vybrat, která nadace získá výtěžek z prodeje první knížky pohádek, kterou napsali děti pro děti. Jsou představené tři nadace a do připravených nádob začínají padat první kuličky, co kulička, to hlas.

Která nadace zvítězí u dětí?

Je rozhodnuto, děti vybraly nadaci Eda, která pomáhá dětem se zrakovým postižením.

Den se chýlí ke konci, podpisy jsou rozdané, nová přátelství navázána. Všichni jsme příjemně unavený a plný nezapomenutelných zážitků.

Akce Bambini litera nám umožnila vrátit se do období, kdy jsme si vzájemně vyprávěli pohádky. Je prima vědět, že vyprávění pohádek nemusí končit tím, že dítě odrostlo z dětských střevíčků.

Vyprávíte také doma dětem pohádky? Zkuste také vyjednávat : „Víš co, jeden večer si vymyslím pohádku já a další večer budeš vymýšlet a vyprávět pohádku ty.“  

Třeba ta další pohádka, kterou si přečteme, bude právě od vašeho malého spisovatele 🙂

P.S.: Knížka obsahuje dvacet nejlepších soutěžních pohádek a je vydána v limitované edici 2000 ks. Chcete-li si ji zakoupit, najdete ji na stránkách Skanka. Navíc svým rozhodnutím pomáháte nadaci Eda. Nadaci, která pomáhá dětem se zrakovým postižením.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *