LinkedIn

Ignorujete sociální sítě?

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×

Stále se najdou tací, kteří váhají, protože některé sociální sítě neznají nebo nevědí, co tam vlastně mají dělat.

Jak jste na tom s profily na sociálních sítích vy?

Tak jako já, když jsem slyšela od kolegyně název LinkedIn. Jak jsem se poprvé s tímto portálem seznámila, se můžete dočíst v článku “Jak vzkřísit mrtvý profil?”

Uplynuly celé dva roky, než můj profil získal první pomoc a ožil, jako Fénix z popela. 

„Moje studentka za pár měsíců maturuje, má si vytvořit profil?“, letí mi hlavou. Chci znát odpovědi, které sociální sítě využít. Dříve nebo později je budu potřebovat.

Rozhodla jsem se požádat o rozhovor profesionálku.

Jana Bártíková
Jana Bártíková

Jana Bártíková je průvodce na cestě k dobré práci. Jejími projekty prošlo již téměř 20 000 lidí. Je autorkou 6 e-booků, 3 on-line programů.

Vede živé semináře a osobní konzultace. 15 let pracovala na manažerských a topmanažerských pozicích. 2,5 roku se naplno věnuje projektu „Získám dobrou práci“

Jano, je mnoho lidí, u kterých název LinkedIn vyvolá reakci vykulených očí a pokrčených ramen. Co to je LinkedIn?

Je to stejné jako profil na Facebooku?

Romano, není to stejné. LinkedIn i Facebook jsou sociální sítě. Ale jejich primární určení a cílení je jiné. Facebook vznikl pro zábavu. LinkedIn vznikl jako platforma pro setkávání profesionálů z celého světa.

Facebook profil má svoje ohromné výhody a má svoje plus.

LinkedIn profil ale není totéž. Je to další krok, další možnost, jak dát o sobě vědět jinak a jiným lidem. Tou největší výhodou LinkedIn je právě jeho zacílení – prezentujete se tady jako profesionál.

Ukazujete tady svoji hodnotu a svůj přínos v profesní rodině. A je jedno, jestli si hledáte práci, chcete postupovat v kariéře, rozjet svůj projekt nebo dál rozvíjet svoje podnikání.

Na LinkedIn je daleko snazší ukázat i poznat, kdo je kdo. Kdo co zná, co umí, v čem je expert. Jak si můžete být vzájemně prospěšní.

Proč mít profil na LinkedIn, když práci nehledáme?

LinkedIn je skvělým pomocníkem při hledání práce. Ale není to jeho jediná a hlavní role. Příležitostí na LinkedIn je mnohem víc.

LinkedIn vám pomůže růst v kariéře.

Třeba tím, že se tady můžete setkat s odborníky z celého světa, sledovat je a hodně se od nich ve svém oboru naučit.  Nebo tak, že svým profilem a svou další činností na LN zaujmete headhuntera, který vám nabídne zajímavou práci pro jinou společnost.

I vaši kolegové a nadřízení si mohou díky vaší prezentaci na LinkedIn uvědomit, v čem jste vlastně dobří a můžete se dostat k jiné, zajímavé práci v rámci vaší firmy.

Pokud rozjíždíte svůj vlastní projekt, na LinkedIn můžete najít lidi, které bude zajímat to, co děláte. Můžete získat první návštěvníky svého blogu nebo webu a později i první zákazníky.

Můžete zde najít také své budoucí spolupracovníky nebo obchodní partnery. A také se ve svém oboru dál vzdělávat a rozvíjet.

LinkedIn je také skvělým místem pro budování vaší osobní značky.

Jestli už máte svoje podnikání, je pro vás LinkedIn skvělým místem, jak dát o sobě vědět i dalším lidem a firmám. Díky svému profilu a obsahu, který zde budete zveřejňovat, si brzy vybudujete renomé experta a získáte si důvěru lidí ve své databázi i mimo ni.

Tak můžete získat další nové zákazníky. A také spolupracovníky, obchodní partnery a v neposlední řadě inspiraci pro svůj další rozvoj.

Komunikuje se na LinkedIn opravdu pouze v angličtině?

Ne, LinkedIn umí i česky. Můžete si vybrat jazyk, v kterém s vámi bude LinkedIn komunikovat, hned při registraci do aplikace. A na vás a vašem zacílení záleží, jestli si svůj profil vytvoříte v češtině nebo v angličtině.

Mojí studentku za pár měsíců čeká maturita. Nemůže nabídnout to, co profesionálové. Může i jí být LinkedIn pomocníkem?

Ano a velkým! Zatímco ve svém profilu (a životopisu) toho zatím moc ukázat nemůže, může se o to víc opřít do obsahu!

Tvořit videa a články, ve kterých bude sdílet to, co už zná a umí a co může pomoci dalším lidem. Sdílet obsah jiných autorů, který ji oslovil, doplněný svým pohledem a názorem.

Zapojit se do profesních a zájmových skupin – zapojovat se do diskusí i diskuse tvořit, učit se od zkušenějších.

Může se tady vzdělávat.

A v neposlední řadě si budovat síť kontaktů v oboru a aktivně oslovovat zaměstnavatele, pro které chce pracovat.

Jana BártíkováJano, určitě jsou i tací, co si vytvořili profil a stala se z něj mrtvá stránka, stejně jako se to stalo mě. Cože to tam vlastně máme dělat? Můžeme se to někde naučit?

Ano, takových profilů „potkávám“ na LinkedIn hodně. Většinu, řekla bych…

Je toho hodně, co můžete dělat. Do jednoho rozhovoru se to nevejde. A tak vám doporučuji si přečíst můj ebook: Sedm dobrých důvodů, proč být na LinkedIn, který je zdarma ke stažení ZDE .

Jano, děkuji Vám za rozhovor a poskytnutí cenných informací.

Ráda jsem vám odpověděla na vaše otázky, Romano!

Jana Bártíková

Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli, kterým pomůžete.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *