Dobrodružství? Jeskyňářem v Koněprusích

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×

Jaké dobrodružství prožívají jeskyňáři při objevování jeskyní?

Je nádherný červencový dovolenkový den. Vybaveni baterkami jedeme směr Beroun do CHKO Český kras. Padlo rozhodnutí projít si  620 m z nejdelšího jeskynního systému v Čechách jen při světle z baterky. Těšíme se na velké dobrodružství.

Přistáváme na upraveném parkovišti. Příjemnou krajinou návrší Zlatý kůň nad obcí Koněprusy přicházíme k prodeji vstupenek. Zvědavě se vyptáváme paní za okénkem jaké je to při baterce.

“Ano, prohlídky při baterce se konají, kterékoli poslední pondělí v měsíci. Teda kromě dneška (červenec).”

Ahá, tak tuhle informaci jsme totálně zazdili a máme po dobrodružství. “Nevadí, utěšuje nás paní za okýnkem, na konci prohlídky vám na chvíli zhasneme světla… :-)”

Přichází náš čas. Řadíme se u zeleného zábradlí nad schodama před vchodem do jeskyně. Wau, to je kosa. Okamžitě po vstupu na sebe navlékáme co máme poruce. Čeká nás projít třípatrový systém, největší v Čechách. 

Stalaktity, stalagmity, stalagnáty

Kolem dokola nás vyrůstají  a visí krápníky. Voda a proudění vzduchu vytvořily neskutečnou nádheru. Předháníme se ve znalostech.

“Šutrologie” byl na škole můj nejméně oblíbený obor. Kupodivu se přistihnu, že si hodně pamatuji. Hledáme tvary, které nám krápníky připomínají.

Růžičková kapusta v jeskyni

Nejstarší a zcela unikátní krápníkové útvary. Opravdu připomínají květák nebo růžičkovou kapustu. Unikát starší než 1,5 milionu let.

Dcera se pořád rozhlíží. Co hledáš? Netopýry. A joo vlastně, žijí zde přísně chráněné druhy netopýrů a vrápenců. Ty se nám uvidět nepoštěstilo.

Lidské kosti staré 13 tisíc let

Průvodce nás upozorňuje na kosterní pozůstatky pravěkých zvířat a na nástroje z doby kamenné. Jejich stáří se odhaduje na 1,5 milionu let. Lidské ostatky 46ti leté ženy pohřbené v komínu staré téměř 13 tisíc let.

Klademe zvědavé otázky. “Zde jsou uloženy pouze kopie, originály jsou uložené v Národním muzeu v Praze.” V pravěku tady bylo opravdu živo.

5.000 kusů falešných mincí

Ve vrchním paře nás očekává tajná dílna penězokazců. Byla zde provozována za vlády krále Jiřího z Poděbrad. Penězokazci si dali záležet. Padělané mince vypadaly jako pravé.

Množství, které stihli vyrobit aniž by byli přistiženi, by jedné osobě postačilo na obživu až na dva roky.

Zajímavá historka o pasáčkovi nám dává ponaučení o tom, že dané slovo se má držet.

Únava, zima, vlhko a tma

Jsme docela ucaprtaní. Dobrodružství je i zdolání 500 schodů s poměrně fyzicky náročnou trasou. Teplota 10,6°C a vlhkost až 100% zanechává stopy. Ještě bych přes mikinu určitě snesla bundičku, běží mi hlavou.

Přichází očekávané zhasnutí světel. Nastává tma. Mám pocit, že čas se zastavil. To není pár minut, je to celá věčnost. 

Tak jeskyňářem bych být nemohla, získávají můj velký obdiv. Nakonec jsem ráda, že jsme toto dobrodružství netrefili … 😀

Na závěr zdoláváme 80 schodů točitého schodiště a vycházíme ven. Teplý vzduch nás v tu chvíli málem porazí. Chvíli nám trvá aklimatizovat se. Procházíme se a vychutnáváme si nádherný rozhled do okolí.

Prohlídku jeskyní si určitě připište do svého dovolenkového plánu. Nechte doma mazlíčky. Malé ratolesti s vozítky ponechte babičkám. A přibalte si opravdu teplé oblečení.. 🙂

P.S.: Vyzkoušeli jste prohlídku jako jeskyňář? Napište mi… 🙂

Líbí se vám tento článek? Ohodnoďte ho hvězdami a podělte se s přáteli, sdílejte ho na sociálních sítích.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *