ZOO Mořský svět Praha

Do hlubin moře bez skafandru?

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×

Vodopád z nebe, před domem moře

Koukám z okna, z oblak padají svislé pruhy vody k zemi.  Na zemi vznikají jezera, poryvy větru vytvářejí malé příboje. Před domem se tvoří malé moře.

Je víkend, jakoby se příroda spikla, výlet se odkládá. Přemýšlím jak vynahradit slibovaný výlet dcerce.  

„V takovým počasí by výletovaly jen rybky“,… snažím se vymazat zklamání z protáhnutého obličeje.

Moc to nezabírá, už poněkolikáté si pouští pohádku „Hledá se Nemo“. V hlavě se mi zrodil nápad. „Půjdeme se kouknout na živého Nema?“ Nadšené poskakování po pokoji, super. Obvolávám spoluvýletníky a vyrážíme vyzbrojení pláštěnkami.  

ZOO Mořský svět

Vystupujeme v Holešovicích a míříme na výstaviště do ZOO Mořský svět. Už je to dlouho, co jsem tady byla, pamatuji si jeskyni s rybičkami a obrovskou nádrž. Jsem zvědavá. Při vstupu nic nového, malý stolek hned u dveří. Tak to je teda sakra rozdíl, letí mi hlavou při sdělení ceny vstupného. Chvíli si říkám, stojí mi to velký akvárko fakt za to?

Teď mám protažený obličej pro změnu já……  😀

Vcházíme dovnitř, dýchne na nás příjemné teplo, jako bychom byli na pláži u moře, v tu chvíli zapomínáme na liják venku, to je nádhera, vydechla jsem. Pocit pobytu pod mořskou hladinou dotváří světelné efekty a zvuková kulisa.

Obrovský rejnok

Moře na zemi
Rybičky na zemi

Zdi jsou vyzdobený ručními nástěnnými malbami ze života moře, největšími v Evropě o rozměrech 2.700 m2. U stropu je zavěšena maketa největšího rejnoka manty atlantské o rozpětí 8 metrů a váze 300 kg.

Přímo před námi je obrovská nádrž se sladkou vodou. Zkoumáme osazenstvo, nejvíce nás upoutali plodožravé piraně. 27 000 litrů vody s jejími obyvateli osvětluje spousta malých světýlek na konstrukci ve tvaru vážky.

Rybičky na zemi a živý trilobiti

Na zemi je promítána projekce mořského života, vstupujeme do ní a svým vlastním pohybem vyvoláváme překvapivé efekty. Dcerka je naprosto unešená touto atrakcí. V okolních akváriích nachází i známé ze své oblíbené pohádky. Nemo i Dory jsou v obležení nejen dětských obdivovatelů…  🙂  

V Bájné Atlantidě na nás koukají živé fosilie, ostrorepi američtí, jsou neuvěřitelný. Jejich vznik se datuje před 300 milióny let a tvarem těla opravdu připomínají trilobity.

Jeden z nich se rozhodl parádně zapózovat… 🙂

Ostrorep americký
Ostrorep americký

100 tisíc litrů mořské vody

V obrovské nádrži Australského bradlového útesu pomalu proplouvají žraloci. Zajímavostí této obrovské nádrže, kromě jejích obyvatel je dekorace z korálových kamenů, která má váhu 4,5 tuny. Na výrobu 100 tisíc litrů mořské vody byly použity 3 tuny mořské soli.

Žralok
Žralok

Žraloci nemají zájem být modelkou, jako když tuší, že se je snažíme ulovit s foťákem, příliš se nedaří 🙂

Vystoupali jsme po schodech nahoru. Křišťály, ametysty a záhnědy, tolik drahých kamenů pohromadě. Relaxační „Vesmírné laguně“ vévodí největší záhněda v ČR vážící 250 kg. Sedáme si do křesílek a jen tak relaxujeme.

Po chvíli odpočinku se vydáváme do korálových jeskyní, obdivujeme v akváriích živé korály a rybky, stěny vypadají, jako z kusů skály.

Vesmírná Laguna
Vesmírná Laguna

Stále objevujeme nové obyvatele moře, každý si tu najde ten svůj kousek podmořské hlubiny.

Zjišťujeme, že je možné shlédnout ukázky krmení, i z rukou potápěče, nebo noční návštěva s průvodcem.

Přesto, že Mořský svět není na obrovském prostoru, návštěvou jsme nadšení a další si určitě naplánujeme předem… 🙂

 

P.S.: Navštívili jste ZOO Mořský svět? Napište komentář… 🙂Šipka

 

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *